Урок: Слова, що розрізняються тільки одним звуком

15 січня, 2017 0

Мета: закріпити і поглибити знання учнів про звуки; розвивати навички звукобуквеного аналізу слів; виховувати уважність, старанність.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 5, вправа 6)

— Чому берези сумували?

— Назвіть слова, вжиті в переносному значенні.

— Послідовно вимовте звуки у виділених словах.

2. Гра «чим відрізняються слова?»

Мак — рак, шишка — мишка, сірка — зірка, коса — коза, ворона — ворота, сливи — слава, пічка — річка.

Порт — спорт, Оля — Коля, боби — бобри, сова — слова, оса — роса, оси — коси.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з українською абеткою.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 6–7)

Вправа 7

Учні читають і відгадують загадку. (Гілка — білка)

— Вимовте звуки в словах — відгадках.

— Чим схожі і чим відрізняються ці слова?

Вправа 8

Учні добирають до поданих слів такі, що відрізняються

першим звуком.

Клин — млин, калина — малина, чайка — майка, колос — голос, пічка — річка, шибка — рибка, парта — карта, балка — палка.

— Запишіть слова за зразком, підкресліть букви, якими вони відрізняються.

— Усно складіть речення з двома словами.

Вправа 9

Учні читають вірш І. Січовика «Букви пожартували», пояснюють, що наплутав автор, виправляють помилки, записують слова за зразком: рік — рак, колосок — колобок, клітку — квітку.

— Послідовно вимовте звуки у записаних словах.

Робота в парах. Хвилинка спілкування

Учні читають діалог і продовжують розмову.

Вправа 10

Учні читають слова, вилучають один звук так, щоб вийшло інше слово.

(Косар — коса, страва — трава, рукав — рука, перон — перо, умова — мова.)

— Послідовно вимовте всі звуки у записаних словах.

— Усно складіть речення зі словом мова.

— Пригадайте прислів'я про мову.

  • Птицю пізнають по пір'ю, а людину — по мові.
  • Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.
  • Слово до слова — зложиться мова.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

— Замініть перші звуки в словах суп, син, рак, а в словах сом, сік, сир, гак, брат, ніж — останні звуки так, щоб утворилися слова з іншим значенням.

— Зробіть висновок про роль звуків у мові.

— Як ніч можна перетворити на рака, змінюючи почергово лише одну букву? (Ніч — річ — рік — рак.)

VI. підбиття підсумків. рефлексія

— Назвіть слова, які читаються однаково зліва направо і справа наліво.

(Дід, біб, вів, око, піп, зараз...)

VII. Домашнє завдання

С. 7, вправа 11.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду