Урок «Лексикологія. Тренувальні вправи», 6 клас

05 листопада, 2016 0
Урок «Лексикологія. Тренувальні вправи», 6 клас
Мета. Забезпечити поглиблення знань, умінь і навичок учнів із лексикології; поглибити уміння розрізняти групи слів за вживанням; удосконалювати уміння характеризувати текст за лексичним складом; розвивати логічне мислення; сприяти вихованню почуття поваги до рідного народу.

Обладнання. Портрет Б. Грінченка, картки, словники.

Тип уроку. Урок засвоєння навичок і вмінь.

Перебіг уроку.

І. Формування позитивної настанови на урок.

Учитель.

Прослухайте казку «Народження рідної мови».

Сталося це дуже давно. Тоді ще було мало людей на землі, і жили вони окремими племенами. А навколо краса! Скільки сягає око ¾ розкинулися безкраї степи, якими перекочувалася сизо-зеленими

хвилями густа висока трава. А в синьому небі співали різноголосих пісень усілякі птахи. Поряд дрімучий ліс таємничо шумів свою нескінченну казку. Тихенько жебоніли джерельця, уливаючись у гомінкі річки, що несли свої чисті води до морів.

Усе мало свою мову: і птахи, і трави, дерева і небо, озера і річки. Жили тут добрі, красиві, працьовиті люди.. та одна біда ¾ не знали вони мови, не вміли говорити.

Одного разу старійшина громади вирішив повести людей в інше місце ¾ шукати кращої долі. Довго йшли вони. І там, де степ зустрівся із гаєм, понад берегом великої річки, зупинилися. Дуже вже їм сподобалося тут. Аж раптом бачать: старенька бабуся у невеличкому горщику варить кашу. Укинула у киплячу джерельну воду добірні зерна, додала запашних, духмяних трав, приправила чистою, як сльоза, кришталевою вранішньою росою, настояла під високим синім небом на лагідному сонячному промінні. А навколо

ніжно ь шепотіли трави, на всі голоси виспівували пташки, легенький вітерець бешкетував із берізками.. калина, засоромлена своєю красою, несміливо струсила в кашу декілька рубінових ягідок-намистинок.

Зачаровані стояли люди і спостерігали за цим чудодійством. Раптом бабуся підійшла до них і кожного пригостила чарівною кашею. І сталося диво: усі заговорили і зрозуміли один одного. Виявляється, що це бабуся подарувала нашим далеким предкам слово ¾ наше, рідне, українське. Ось і маємо таку красиву, дзвінку, запашну, співучу, найдорожчу мову.

Учитель.

Спираючись на зміст казки, дайте відповіді на питання.

Чому наша мова має таку різноманітну лексику?

Охарактеризуйте текст за лексичним складом.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

Що очікуєте від уроку?

Проблемне питання: «Заговори, щоб я тебе побачив» (Сократ).

Пояснити зміст. Чи погоджуєтеся ви із думкою філософа.

ІІІ. Тренувальні вправи.

Лексико-орфографічна скринька.

Робота зі словниками (тлумачний словник, словник синонімів).

Завдання. За словником з'ясувати лексичне значення слів та визначити їх групи за

вживанням.

Збентежитися, мрія, кріпацтво, аероплан, ноутбук, когут, човпти, галявина.

Пояснювальний диктант.

Завдання. Записати речення. Пояснити лексичне значення виділених слів.

Охарактеризувати лексичний склад тексту.

Геніальним знавцем української мови був Борис Грінченко. Він уклав найкращий словник за всю попередню історію нашої держави. І довів багатство лексики й синтаксису, природність і мудрість нашої мови

Розповідь учня (випереджувальне завдання).

Демонстрація портрета Б. Грінченка.

Справді, Б. Грінченко був великим знавцем і цінителем живої народної мови. У 1909 році він дав нашому народові словник, який був відзначений Імператорською академією наук як найкращий за всю попередню історію.

Стилістичне дослідження. Робота в групах.

Завдання.

Прочитати виразно текст

Назвати стиль (думку обґрунтувати)

Дослідити лексичний склад тексту.

І група.

Рідна мова ¾ ніби зелене діброва, у якій вчувається і ніжна пісня, і грізний голос

Тараса. Вона пестить нас, допомагає, навчає мудрості людської. Рідне слово уводить

нас у таємниці буття.

ІІ група.

Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови на всій території України.

Стаття 10 Конституції України.

ІІІ група.

Наші вуличні балакали про всяку всячину. Гомоніли про погоду, політику. Дійшло до того, що стали патякати, звиняйте, про нашого несурйозного голову.


5. Лінгвістична задача. (Творче переконструювання).

На фоні цього рандеву ми побачили процент нашої креативності. (На тлі цієї

зустрічі ми побачили відсоток нашої творчості).

6. Прочитати вголос.

Як спілкуються хлопці, дівчата, діти? «Привіт», «кароче», «конєшно», «ладно», «успокойся», «не считається», «воопще». Не вже це створює українську «солов'їну» мову? (За В. Лизанчуком).

Учитель.

Яке мовне явище засуджує автор?

Як ви ставитеся до мовного суржику? Чи можна обійтися без таких слів?

7. З'ясування проблемного питання.


8. Лексичне дослідження. Самостійна робота.

Виконати лексичний розбір виділеного слова (за поданим зразком).

Осінь накинула на вербу золотий жупан.

9. Прийом «Запиши і віддай».

На окремих аркушах записати слова, які ви хочете викинути зі свого вжитку.

ІV. Рефлексія

Учитель.

Чи здійснилися ваші очікування від уроку?

Складіть сенкан чи акровірш на тему «Лексика».

V. Домашнє завдання.

Проаналізувати власне мовлення і мовлення своїх однокласників.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду